Ricoh GR III x

Kako je sve počelo?

Dugo sam tražio kompaktni fotoaparat koji stane u džep, koji mogu nositi bilo gdje, a da pritom nudi karakteristike ozbiljne kamere. Istražujući tržište prije otprilike dvije godine, za oko mi je zapeo Ricoh GR III – prvenstveno zbog toga što su u tako mali uređaj uspjeli smjestiti APS-C senzor.

Iako me GR III ozbiljno privlačio, cijena i slaba dostupnost bili su prepreka. U tom trenutku već sam bio usred značajnijih ulaganja u poslovnu opremu, pa si tu kupnju jednostavno nisam mogao racionalno opravdati.

Prva kupovina – kompromis

Kako sam već zapeo za ideju kompaktnog aparata, odlučio sam preko oglasnika kupiti Panasonic Lumix TZ200. Fotoaparat mi se odmah svidio – cijena je bila znatno prihvatljivija, a i sam uređaj je djelovao kvalitetno. Imao je dobar dizajn, odličnu izradu, a slike su bile vrlo upotrebljive i lako su se obrađivale.

Ipak, Ricoh GR III mi nije izlazio iz glave – svi tehnički argumenti bili su na njegovoj strani, ali cijena i dostupnost ostali su ključni problemi.

Zamjena i dolazak GR III x

Okrenuo sam se rabljenom tržištu – i dalje nisam želio platiti punu cijenu za novi primjerak. Pronašao sam jednu stranicu na kojoj je moguće opremu kupiti, ali i zamijeniti za nešto drugo. Odlučio sam zamijeniti svoj Lumix i još jedan objektiv koji više nisam koristio. U roku od tjedan dana Ricoh GR IIIx bio je moj – i nisam požalio. Sad, kad imam iskustva s njim, mogu reći da bih ga bez problema platio i punu cijenu.

Zašto baš GR III x?

Ricoh GR III dolazi u nekoliko verzija – glavne su GR III (28mm) i GR IIIx (40mm). Odlučio sam se za 40mm verziju, jer mi ta fokalna duljina najviše odgovara za svakodnevnu fotografiju.

Ergonomija i upravljanje

Iako malen, aparat je vrlo dobro oblikovan. Dovoljno je lagan i ima mali, ali funkcionalan grip. Preporučujem korištenje vezice za zglob zbog dodatne sigurnosti pri nošenju.

Upravljanje je intuitivno – treba malo vremena za podešavanje svega po svom ukusu, ali jednom kad se namjesti, korištenje je jednostavno. Mogućnost programiranja tipki dodatno olakšava rad i čini aparat vrlo prilagodljivim.

Dizajn i izrada

Dizajn je vrlo jednostavan, čak i pomalo dosadan – ali to je zapravo prednost ako želite ostati neprimijećeni. Kvaliteta izrade je dobra, iako moram priznati da je Lumix TZ200 ostavio bolji dojam u pogledu korištenih materijala i detalja.

Ricoh GR IIIx je u potpunosti mat crne boje, bez ikakvih akcenta. Uz dodatke poput prstenova u boji, može se malo „osvježiti“, ali baza ostaje suzdržana. Zahvaljujući jednostavnom dizajnu i laganim materijalima, ukupna masa iznosi samo oko 260 g (s baterijom i karticom).

Kvaliteta slike

Ricoh GR IIIx koristi APS-C CMOS senzor od 24.2 MP s ugrađenom stabilizacijom (IBIS). Kvaliteta fotografija je impresivna – osobno nisam previše opsjednut kliničkom oštrinom, ali ovi RAW-ovi ponekad stvarno ostavljaju bez daha. Slike su oštre, ponekad i preoštre, pa često smanjujem oštrinu u postprodukciji. Boje su prirodne i nenametljive, s blagim naglaskom na kontrast i realističan prikaz – idealno za street i dokumentarnu fotografiju.

RAW datoteke nude odličnu fleksibilnost za obradu, dok JPEG-ovi ponekad djeluju pomalo suzdržano. Ricoh nudi i različite filtere slične Fujifilm simulacijama, no osobno ih rijetko koristim – ponekad samo za brzu provjeru kako bi fotka izgledala u nekom stilu.

Autofokus i Snap Focus

Autofokus je solidan – nije na razini Sonyja, ali bih ga usporedio s Fujifilm X-S10, koji sam donedavno koristio. Koristi se hibridni AF sustav (kontrast + fazna detekcija) – radi jako dobro na danjem svjetlu, no zna zakazati u lošim svjetlosnim uvjetima.

Posebno bih istaknuo Snap Focus – način fokusiranja jedinstven za Ricoh. Omogućuje unaprijed postavljanje udaljenosti fokusiranja, što je savršeno za street fotografiju. Idealno radi na 2–3 metra udaljenosti – dovoljno za brze, diskretne snimke bez čekanja da AF „ulovi“ metu.

Low light performanse

Slabo svjetlo nije njegova jača strana. Moguće je fotografirati, ali iskustvo nije naročito ugodno – pogotovo jer autofokus tada postaje sporiji i nepouzdaniji. Ako planiram snimati u takvim uvjetima i dalje biram svoj Sony.

Macro i dodatne funkcije

Macro mode je jedna od stvari koje su me posebno zanimale, jer često iz gušta fotkam detalje kroz dan, poput kave u bircu ili nečeg zanimljivog na što naiđem usput. Ne radi se o nekom moćnom macro modu, ali definitivno posluži kada se treba približiti objektu. Često ga koristim i smatram da je to jedan od jačih aduta ove kamere.

Aparat ima i ugrađeni ND filter (ND4) koji smanjuje svjetlost za 2 blende – idealno za sunčane dane ili kad želite dužu ekspoziciju. Također nudi digitalni crop na 50mm i 71mm, uz smanjenje rezolucije.

Ekran i aplikacija

Ekran je fiksan, osjetljiv na dodir i vrlo responzivan. Premda nije savršen na direktnom suncu, dovoljno je jasan za većinu uvjeta. Navigacija, fokusiranje dodirom i rad u menijima funkcioniraju besprijekorno.

Ricoh Image Sync aplikacija je, iskreno, jedna od najboljih koje sam koristio. Brzo se povezuje s mobitelom, stabilna je, ne ruši se i omogućava prijenos čak i RAW datoteka – za razliku od Fujija, koji i dalje podržava samo JPEG.

Memorija i baterija

Fotoaparat koristi SD kartice do 512 GB, a ima i 2 GB interne memorije – što može spasiti stvar ako zaboravite karticu.

Baterija je skromna – dovoljna za oko 200 snimaka, što je očekivano s obzirom na dimenzije. Preporučujem dodatnu bateriju ili powerbank. Puni se preko USB-C priključka, što je praktično jer ne trebate poseban punjač.

Dodatna oprema

Ricoh aparati ne oskudijevaju u dostupnoj dodatnoj opremi — sve se može kupiti ako ste spremni odvojiti još koji euro. Na raspolaganju su baterije, vezice, sjenila, spomenuti prstenovi u raznim bojama, adapteri za širokokutne i teleobjektive, optička tražila, bljeskalice i još mnogo toga.

Ja sam uz svoj aparat dobio sjenilo, a naknadno kupio lens cap - oba neoriginalna, kupljena od drugih proizvođača. Koristim samo lens cap, uglavnom da zaštitim objektiv od prašine kad je fotoaparat u torbi ili džepu. Sjenilo koristim rijetko ili nikako jer, kao i svi spomenuti dodaci, povećava dimenzije uređaja. Time se gubi osnovna ideja zbog koje sam GR kupio — što manji i diskretniji fotoaparat.

Naravno, svatko ima svoje prioritete i dobro je da postoji izbor dodataka za one kojima su takve stvari bitne. Meni osobno treba samo aparat u što manjem formatu.

Zaključak

Glavna ideja iza kupovine Ricoh GR IIIx bila je jednostavna – pronaći kvalitetan, lagan fotoaparat koji mogu nositi svakodnevno, bilo da idem na izlet, u grad ili jednostavno ne želim nositi full-frame opremu.

Iako je put do GR IIIx bio dug i ispunjen premišljanjem, na kraju sam dobio točno ono što sam tražio: pouzdan alat koji je uvijek uz mene – diskretan, lagan i sposoban.

U svijetu pretrpanom tehnikom i mogućnostima, ponekad nas upravo jednostavnost najviše potakne da stvaramo iskrene i autentične fotografije.

Next
Next

Istra